قلعه تاریخی قبان ماکو Qaban Castle

داخل برج دیده بانی قلعه قبان ماکو
داخل برج دیده بانی قلعه قبان ماکو

قلعه تاریخی قبان ماکو و تصاویری از شهر قدیم

مروری بر معماری ها و بافت قدیمی شهر ماکو

شهر ماکو در ابتدا محدود به زیر کلاهک سنگی قیه بوده و بافت قدیمی شهر درون دیواره های محدوده قلعه تاریخی قبان بوده است و سپس به دامنه کوه گسترش یافته ، به مرور زمان و تغییر حکومت ها خانه ها به خارج قلعه انتقال یافته و یا در کوه پایه های کوهستانی بنا شده اند.

نگاهی به مجموعه شهر قدیم ماکو قلعه قبان و دیوارهای شهر

مسیر قلعه قبل ها بصورت پاکوب و گاهی پله های سنگی بود ولی اکنون توسط دولت بازسازی شده تماما بصورت پله می باشد هرچند در نگهداری آن تلاشی نشده و باتوجه به عدم وجود فرهنگ مناسب گردشگری چراغ های پله ها کاملا خرد و شکسته شده اند ، با این حال خانه های زیر کوهی و قدیمی هنوز پا برجا هستند و درختان قدیمی و پوشش گیاهی همچنان بوی زندگی میدهند.

کمی بالاتر که میرویم بافت قدیمی شهر و قلعه تاریخی قبان نمایان تر میشود و میتوان در امتداد دژ و بافت قدیمی آن حرکت کرد تا از زیبایی های آن لذت برد . یکی برج های اصلی قلعه بازسازی شده و برخی دیوارها نیز همچنین . خانه ها ، مطبخ و ساختار اصلی دژ قابل مشاهده است و گردش در آن لذت بخش .

کتیبه شاه عباس صفوی و تسخیر قلعه قبان

دراین میان کتیبه ای از شاه عباس مشاهده میشود که ماجرای تسخیر قلعه توسط او بصورت شعر نوشته شده است . متاسفانه این کتیبه بارها در طول تاریخ دستکاری شده و این بار نام او به اشتباه به عیان تحریف گردیده ، هرچند که نام عیان در هیچ یک از اسناد تاریخی وجود نداشته و در تاریخ شفاهی و متون تاریخی و کتب نیز قبان یاد شده است ولی بازسازی کننده گان این اثر روحیه شوخ طبعی و خلاقیت خود را با تغییری عجیب در رونوشت به تصویر کشیده اند .

داخل برج دیده بانی قلعه قبان ماکو
ورودی قلعه تاریخی ماکو Qaban Castle of maku
قلعه تاریخی قبان ماکو

توسط امیدرضا قهرمان زاده ، معروف به امید قهرمان Omid Ghahreman Maku,Iran

ماجراها و عکس های ماکو را در اینستاگرام ، پینترست و آپارات دنبال کنید

خروج از نسخه موبایل