قلعه تاریخی قبان ماکو Qaban Castle

مطالعه در حالت شب

قلعه تاریخی قبان ماکو و تصاویری از شهر قدیم

مروری بر معماری ها و بافت قدیمی شهر ماکو

شهر ماکو در ابتدا محدود به زیر کلاهک سنگی قیه بوده و بافت قدیمی شهر درون دیواره های محدوده قلعه تاریخی قبان بوده است و سپس به دامنه کوه گسترش یافته ، به مرور زمان و تغییر حکومت ها خانه ها به خارج قلعه انتقال یافته و یا در کوه پایه های کوهستانی بنا شده اند.

نگاهی به مجموعه شهر قدیم ماکو قلعه قبان و دیوارهای شهر
نگاهی به مجموعه شهر قدیم ماکو قلعه قبان و دیوارهای شهر

مسیر قلعه قبل ها بصورت پاکوب و گاهی پله های سنگی بود ولی اکنون توسط دولت بازسازی شده تماما بصورت پله می باشد هرچند در نگهداری آن تلاشی نشده و باتوجه به عدم وجود فرهنگ مناسب گردشگری چراغ های پله ها کاملا خرد و شکسته شده اند ، با این حال خانه های زیر کوهی و قدیمی هنوز پا برجا هستند و درختان قدیمی و پوشش گیاهی همچنان بوی زندگی میدهند.

کمی بالاتر که میرویم بافت قدیمی شهر و قلعه تاریخی قبان نمایان تر میشود و میتوان در امتداد دژ و بافت قدیمی آن حرکت کرد تا از زیبایی های آن لذت برد . یکی برج های اصلی قلعه بازسازی شده و برخی دیوارها نیز همچنین . خانه ها ، مطبخ و ساختار اصلی دژ قابل مشاهده است و گردش در آن لذت بخش .

کتیبه شاه عباس صفوی و تسخیر قلعه قبان

دراین میان کتیبه ای از شاه عباس مشاهده میشود که ماجرای تسخیر قلعه توسط او بصورت شعر نوشته شده است . متاسفانه این کتیبه بارها در طول تاریخ دستکاری شده و این بار نام او به اشتباه به عیان تحریف گردیده ، هرچند که نام عیان در هیچ یک از اسناد تاریخی وجود نداشته و در تاریخ شفاهی و متون تاریخی و کتب نیز قبان یاد شده است ولی بازسازی کننده گان این اثر روحیه شوخ طبعی و خلاقیت خود را با تغییری عجیب در رونوشت به تصویر کشیده اند .

داخل برج دیده بانی قلعه قبان ماکو
داخل برج دیده بانی قلعه قبان ماکو
ورودی قلعه تاریخی ماکو Qaban Castle of maku
ورودی قلعه تاریخی ماکو Qaban Castle of maku
قلعه قبان ماکو
قلعه تاریخی قبان ماکو

توسط امیدرضا قهرمان زاده ، معروف به امید قهرمان Omid Ghahreman Maku,Iran

ماجراها و عکس های ماکو را در اینستاگرام ، پینترست و آپارات دنبال کنید